Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Alergia Na Tatuaż - Jak Sprawdzić Czy Ją Masz?

Choć wiele osób cieszy się z posiadania trwałych malunków na swojej skórze, niektórzy mogą doświadczać nieoczekiwanych problemów zdrowotnych, takich jak alergia na tusz do tatuażu. Reakcje alergiczne mogą być zarówno irytujące, jak i niebezpieczne, dlatego ważne jest, aby być świadomym potencjalnych ryzyk przed zdecydowaniem się na tatuaż. W tym wpisie przyjrzymy się, czym jest alergia na tatuaż, jak często występuje, jakie substancje w tuszach mogą ją powodować.

Czym Jest Alergia Na Tatuaż?

Alergia na tatuaż to reakcja immunologiczna organizmu na tusz do tatuażu wprowadzony pod skórę. Więcej o tym dowiesz się z naszego artykułu: 5 najpopularniejszych mitów o tatuażach.  Niestety symptomy zwiastujące jej wystąpienie są niejednoznaczne. Warto podkreślić przy tym, że uczulenie na tusz do tatuażu może objawić się bezpośrednio po zabiegu lub nawet kilka tygodni później. Przyczyną tych nieprzyjemnych reakcji są zwykle składniki zawarte w tuszu, które mogą wywoływać reakcje uczuleniowe u niektórych osób. Chociaż trudno jest przewidzieć objawy alergii na tatuaż, istnieje kilka typowych zwiastunów jej wystąpienia. Do najczęstszych należą:

  • zaczerwienienie, 
  • świąd, 
  • obrzęk, 
  • w cięższych przypadkach również pęcherze i wysięki. 

Jak Często Występuje Alergia Na Tusz Do Tatuażu?

Alergie na tusz do tatuażu nie są aż tak bardzo powszechne, ale z drugiej strony ich występowanie wcale nie jest rzadkością. Szacuje się, że około 1 do 5% osób tatuowanych może doświadczać reakcji alergicznych na tusz do tatuażu. Warto jednak zauważyć, że ryzyko wystąpienie uczulenia na tatauż może zależeć od indywidualnych predyspozycji danej osoby…, a także od jakości używanych przez artystę tuszy! Dlatego osoby z historią alergii skórnych lub wrażliwą skórą są bardziej narażone na wystąpienie niepożądanych reakcji po tatuażu. Czytaj więcej: Jakie są przeciwwskazania do robienia tatuaży? Powinny one zwracać szczególną uwagę na jakość materiałów oraz zasady BHP panujące w wybranym przez nie salonie.

Skład Tuszy Do Tatuażu

Tusze do tatuażu składają się z różnych pigmentów i ich nośników. Nośniki, takie jak alkohol, gliceryna czy woda, pomagają w równomiernym rozprowadzeniu pigmentów pod skórą. W niektórych przypadkach to właśnie te substancje pomocnicze mogą wywoływać słynne “uczulenie na tatuaż”. 

Z kolei pigmenty – czyli inaczej barwniki – mają dwojakie pochodzenie. Producenci stosują w tuszach do tatuażu pigmenty pochodzenia naturalnego lub chemicznego, ale w dużej mierze skład produktu różni się w zależności od koloru tuszu. Najpopularniejsze składniki, z uwzględnieniem źródła ich pochodzenia, to:

  • Naturalne – hematoksylina (niebieski barwnik pozyskiwany z drzew), węgiel kostny, (w tuszu czarnym), henna (w tuszu czerwonym).
  • Chemiczne – tlenek żelaza (w tuszu czarnym), naftol (w tuszu czerwonym), ftalocyjaniny (w tuszu niebieskim).

Na Jakie Substancje Należy Uważać w Tuszach Do Tatuażu?

Jak już wspomnieliśmy w tuszach do tatuażu istnieje wiele substancji, które mogą powodować reakcje alergiczne. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba być chemikiem, żeby uniknąć wystąpienia uczulenia na tusz do tatuażu. Wystarczy znać te substancje i unikać ich, jeśli jesteśmy podatni na alergie lub mamy wrażliwą skórę. Oto niektóre z najczęstszych, potencjalnie szkodliwych składników tuszy do tatuażu:

  • Rtęć – często w śladowych ilościach obecna w czerwonych tuszach do tatuaży. Może wywoływać poważne podrażnienia skóry.
  • Chrom – używany w zielonych i niebieskich tuszach. Może wywoływać alergie skórne, objawiające się zaczerwienieniem, świądem i obrzękiem.
  • Nikiel – niekiedy obecny w niektórych czarnych tuszach do tatuaży. Jest to jeden z najczęstszych alergenów kontaktowych, powodujący reakcje alergiczne i podrażnienia skóry.
  • Aminy aromatyczne – związki chemiczne, które mogą być obecne w niektórych kolorowych pigmentach; mogą powodować podrażnienia skóry i alergie.
Rozmowa z tatuatorem na temat tuszy do tatuażu

Jak Sprawdzić, Czy Masz Uczulenie Na Tatuaż?

Klientka, która dowiedziała się, że nie ma alergii na tatuaż

Przed zdecydowaniem się na dziarkę, warto wykonać test alergiczny. Polega on na wprowadzeniu niewielkiej ilości tuszu do tatuażu pod skórę w mało widocznym miejscu i obserwacji występujących reakcji przez kolejne 24 do 48 godzin. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy zwiastujące alergię na tatuaż, takie jak zaczerwienienie, swędzenie czy obrzęk, oznacza to, że należy porozmawiać z tatuatorem o składzie tuszu. 

Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z sesji! Być może wystarczy wykluczyć kolor z projektu lub poprosić o zastosowanie produktów hipoalergicznych, które mają mniejsze szanse wywołania alergii na tatuaż.

Podsumowanie

Alergia na tatuaż jest reakcją skórną na składniki tuszu, która może wystąpić u niewielkiego odsetka osób. Chociaż nie jest bardzo powszechna, warto być świadomym ryzyka, zwłaszcza jeśli mamy skłonności do alergii. Znajomość składu tuszu oraz przeprowadzenie testu alergicznego przed tatuażem to kluczowe kroki, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Dbając o te aspekty, można cieszyć się nowym tatuażem bez obaw o nasze zdrowie i wygląd skóry.