Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jakie Są Przeciwwskazania Do Robienia Tatuaży?

Mimo że coraz więcej osób interesuje się modyfikacjami ciała, to znaczna część klientów bardzo często nie zdaje sobie sprawy, jak poważna jest to decyzja. W końcu dziarka zostaje z nami na całe życie! Istnieje cały szereg przeciwwskazań do robienia tatuaży, o których istnieniu większość klientów (niestety) nie zdaje sobie sprawy. Ich nieznajomość stwarza zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia klienta. Dlaczego warto skonsultować się z lekarzem przed rezerwacją wizyty w salonie tatuażu?

Tatuaż a Zdrowie

Mimo że spontaniczna decyzja o nowej dziarce, szczególnie w sezonie wakacyjnym, to wydarzenie, które możesz wspominać z sentymentem przez długie lata…, jest to posunięcie dość ryzykowne. Dlaczego? Większość klientów nie jest świadoma przeciwwskazań do robienia tatuaży. W dzisiejszych czasach coraz mniej osób regularnie uczęszcza do lekarza, nie wspominając o regularnych badaniach okresowych. Taki brak wiedzy o stanie swojego zdrowia prowadzi do licznych, potencjalnie niebezpiecznych sytuacji! Obowiązkiem każdego klienta, jeszcze przed umówieniem wizyty w salonie, jest konsultacja ze swoim lekarzem prowadzącym. Specjalista jest osobą pierwszego kontaktu, która podpowie czy istnieją jakieś przeciwwskazania do robienia tatuażu. Dopiero w następnej kolejności powinniśmy odbyć tego typu rozmowę z naszym tatuatorem.

Przeciwwskazania do robienia tatuaży

Dlaczego Klient Wypełnia Ankietę Zdrowotną?

Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć w jakich przypadkach tatuowanie może być potencjalnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a w jakich nie. Racjonalnej oceny powinien dokonać nasz lekarz prowadzący; w szczególności jeśli cierpimy na choroby przewlekłe. Niektóre leki mają wpływ na nasz organizm; mogą zmniejszać lub zwiększać ciśnienie krwi, powodować problemy z jej krzepliwością lub zwiększać ryzyko alergii na poszczególne substancje zawarte w tuszach czy kosmetykach do pielęgnacji tatuaży. Każdy klient powinien być tego świadomy – to właśnie z tej przyczyny dostaje do wypełnienia ankietę z przeciwwskazaniami do robienia tatuaży.

Wbrew powszechniej opinii taki zdrowotny kwestionariusz nie służy wyłącznie zabezpieczeniu interesów studia i tatuażysty. Ankieta ma na celu uświadomić klientowi, iż dziaranie jest procedurą inwazyjną, do której wykorzystuje się narzędzia jednorazowe i sterylne. W dodatku powierzchnie na tatuatorskim stanowisku zawsze są odpowiednio zabezpieczane oraz dezynfekowane. A zatem warunki panujące w profesjonalnym salonie tatuażu pod pewnymi względami przypominają te szpitalne! 

Przeciwwskazania Do Robienia Tatuażu

Istnieje jednak kilka sytuacji, w których wykonanie tatuażu jest niemożliwe. I nie ma od tego odwołania! Jeśli cierpisz na choroby zakaźne, przenoszone przez krew takie jak: zapalenie wątroby typu A, B i C, lub cierpisz na wirusa HIV, wywołującego zespół braku odporności (zwany popularnie chorobą AIDS) tatuator odmówi ci wykonania usługi. Pozostałe, główne przeciwwskazania do wykonania tatuażu to:

Niniejsza lista mogłaby być dłuższa, jednak wyżej wymienione choroby i przypadłości są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do robienia tatuażu. Istnieje cała lista schorzeń, która może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia, jednak pod kontrolą oraz za zgodą lekarza, nie uniemożliwiają one wykonania dziarki.

Inne Przeciwwskazania Do Robienia Tatuaży, o Których Nie Wiesz

Pamiętaj, aby chęć ozdobienia ciała nie przysłoniła ci zdrowego rozsądku. Nie warto więc balować dzień przed umówioną sesją, gdyż spożywanie alkoholu zarówno przed, jak i po zabiegu negatywnie wpływa na gojenie dziarki (alkohol i kofeina powodują rozrzedzenie krwi).  Ponadto opalanie lub korzystanie z solarium nawet do miesiąca przed planowaną sesją jest jednym z przeciwwskazań do robienia tatuażu. Skóra pod wpływem promieniowania UV staje się przesuszona, ponadto na opalonej cerze kolorowe tusze wyglądają zupełnie inaczej, przez co możesz nie być zadowolony z finalnego efektu. Pamiętaj również, że wszelkie wystające znamiona i piegi nie powinny być tatuowane i ze względów bezpieczeństwa zawsze są pomijane przez tatuatora. 

Cóż, – zdrowie masz tylko jedno. Dlatego je szanuj! Wszelkie wątpliwości konsultuj z lekarzem. Nie wahaj się też skorzystać z jego pomocy jeśli nie radzisz sobie z powikłaniami, które wystąpiły z przyczyn niezależnych od ciebie czy tatuatora. Zachęcamy również do lektury wpisu na temat przygotowania się do pierwszej dziarki – z pewnością rozwieje on twoje wątpliwości dotyczące ewentualnych przeciwwskazań do robienia tatuażu!

Jedna odpowiedź