Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Tatuaż a opalanie - jak zabezpieczyć tatuaż przed słońcem?

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami – mamy już czerwiec i pierwsze fale upałów za sobą.  Warto zatem pamiętać, żeby podczas beztroskich wakacji  zabezpieczyć tatuaż przed słońcem, stosując odpowiedni krem z filtrem. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków do ochrony tatuażu latem?

Czy Słońce Niszczy Tatuaże?

Lekarze na każdym kroku przypominają nam i ostrzegają przed destrukcyjnym wpływem promieniowania słonecznego na nasze zdrowie. Mimo to wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że powstała w wyniku ekspozycji na słońce opalenizna jest reakcją obronną organizmu właśnie na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Możemy wyróżnić jego 3 typy:

Nawet jeśli raz czy dwa nie posmarujesz  tatuażu kremem z filtrem pamiętaj, że skutki takiego “zapominalstwa” sumują się z biegiem czasu. Wieloletnia ekspozycja tatuażu na słońce sprawia, iż intensywność dziarki maleje. Dlaczego? Cóż, tusze do tatuażu, są osadzone w  głębszej warstwie skóry (zwanej skórą właściwą), a pod wpływem szkodliwego promieniowania UVA i UVB. Dlatego beztroskie opalanie tatuaży nie posmarowanych odpowiednimi kosmetykami ochronnymi i pielęgnacyjnymi jest wysoce nieodpowiedzialne! Tym sposobem jedynie szkodzisz sam sobie – nie tylko ryzykujesz poparzeniem słonecznym, ale i przyczyniasz się do trwałego uszkodzenia tatuażu.

Jak zabezpieczyć tatuaż przed słońcem? Zapytaj swojego tatuażysty!

Jak Chronić Tatuaże Przed Słońcem?

Nie ma co jednak popadać w skrajności. Całkowite unikanie słońca nie jest zdrowe i przede wszystkim niemożliwe promieni słonecznych nie jest możliwe i zdrowe! A więc – jak chronić tatuaż przed słońcem? Aby najdłużej zachować nasze tatuaże w dobrym stanie możesz:

Tutaj jednak od razu nasuwa się kolejne pytanie. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, przeznaczonych do ochrony i pielęgnacji tatuaży. Ich mnogość wcale nie ułatwia wyboru entuzjastom trwałego ozdabiania ciała. Na co zatem zwracać uwagę wybierając krem do ochrony tatuażu przed słońcem? 

Skutki Braku Ochrony Tatuażu Latem

A w zasadzie to nie tylko latem, ale i przez cały rok! Niezależnie od tego, czy planujesz wypoczywać na świeżym powietrzu latem, zimą czy wczesną wiosną, powinieneś stosować kremy z filtrem do tatuaży. Dlaczego? Ponieważ promieniowanie UVA i UVB nie bierze sobie urlopu! Większość osób przypomina sobie o ochronie tatuaży przed słońcem dopiero w sezonie wakacyjnym; tymczasem słońce towarzyszy nam 365 dni w roku. Choć jego intensywność faktycznie najbardziej daje się nam we znaki latem, skutki promieniowania nieustannie i trwale odciskają swoje piętno na naszych dziarkach. 

Promieniowanie UVA jest szczególnie zabójcze i niebezpieczne dla naszej skóry – przypomina laserowe usuwanie tatuażu! Przez destrukcyjny wpływ tych promieni z czasem wzór staje się niewyraźny, ze względu na rozpad cząsteczek tuszu, zamieszczonych w skórze właściwej. Z solarium sprawy mają się bardzo podobnie. Systematyczne korzystanie z takich usług ma równie destrukcyjny wpływ na nasze tatuaże, jak promieniowanie UVA. Z czasem dziarka po prostu wyblaknie i jedynym wyjściem z sytuacji może być jej cover…, a jeśli jesteś stałym czytelnikiem naszego bloga to już doskonale wiesz, że zakrycie tatuażu może być bardzo kosztowne, więc lepiej tego uniknąć i stosować odpowiednie kosmetyki z filtrem do tatuaży! 

Jakich Części Ciała Nie Tatuować Latem?

Czy tatuaż latem to dobry pomysł? Cóż, chociaż sezon wakacyjny sprzyja podróżom i spontanicznym decyzjom to robienie tatuażu latem, w okresie wysokich temperatur, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji i przy zachowaniu właściwych środków ostrożności, nie jest to rzecz całkowicie zabroniona. Cóż, w innym wypadku tatuażyści zostaliby bez pracy przez kilka miesięcy!

Warto wiedzieć, że niektórych miejsc na ciele nie powinniśmy tatuować latem. Dlatego w okresie wakacyjnym nie poleca się dziarania: głowy, twarzy, szyi, karku, dłoni czy stóp. Są to obszary narażone na stałą ekspozycję słoneczną oraz stosunkowo trudne do zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowanie UV. Buty, kapelusz czy bluzka z kołnierzem nie są dobrym pomysłem! Podczas wysokich temperatur intensywnie się pocimy, przez co schowany pod warstwami odzieży tatuaż może ulec odparzeniu. 

W pozostałych przypadkach warto sięgnąć po kremy z filtrem do tatuaży – na rynku mamy obecnie dostępne kosmetyki pielęgnacyjne, które nie tylko koją podrażniona skórę, ale i zabezpieczają świeży tatuaż przed słońcem. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości co do tego jak chronić tatuaż latem, zawsze możesz skorzystać z pomocy naszych specjalistów! Czekamy na twój mail lub wiadomość na Instagramie!