Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Handpoke - Czyli Tatuaż Bez Maszynki!

Chociaż początki  tatuaży handpoke sięgają zamierzchłych, starożytnych czasów, współcześnie ta metoda jest wykorzystana przez wielu tatuatorów. Podczas wykonywania takiej dziary artyści wykorzystują jedynie igłę oraz tusze, a więc wzór powstaje metodą ręczną. Oczywiście tatuaż handpoke jest tworzony znacznie dłużej, niż te tradycyjne, robione za pomocą zwykłej maszynki. Na co należy się przygotować, udając się do studia tatuażu na dziarę wykonaną tą metodą? Poznaj wszystkie wady i zalety tatuaży handpoke!

Tatuaż Handpoke - Na Czym To Polega?

Handpoke to niezwykle specyficzny sposób tatuowania, w którym nie wykorzystuje się tradycyjnej, elektrycznej maszynki. Przy tworzeniu dziarek w tym stylu, tatuażyści używają jedynie igły i tuszu, a zaprojektowany wzór powstaje poprzez rytmiczne wbijanie igły w skórę. Odpowiednie natężenie i ułożenie powstałych kropek składa się na finalny efekt konćowy. Tatuaż handpoke jest zatem w całości wykonany ręcznie, przez co te technika wymaga wyjątkowo dużo czasu oraz cierpliwości; zarówno od tatuatora jak i klienta! Artysta musi kilkukrotnie wbijać igłę w to samo miejsce, aby odpowiednio wycieniować tatuaż i nadać liniom stosownej wyrazistości. Z tego powodu tatuaż handpoke przeważnie nie jest zbyt duży, chociaż może być kolorowy! Barwa tuszu nie ma znaczenia przy wykonywaniu projektów tą metodą.

Tatuaż handpoke

Tatuaż Handpoke - Wady i Zalety

Jak wspomnieliśmy na samym wstępie, tatuaż handpoke jest dużo bardziej czasochłonny, niż ten, wykonany zwykłą maszynką. Dla niektórych może być to minus, jednak…, to wcale nie przeszkadza wielu miłośnikom dziarania. Jeśli chodzi o kwestie związane z odczuwaniem bólu to oczywiście wszystko zależy od umiejscowienia dziarki na ciele oraz indywidualnego progu bólu. Zwykle tatuaż handpoke jest mniej bolesny od tatuażu wykonywanego elektryczną maszynką. To zdecydowana zaleta dla tych, którzy maja niski próg odporności na ból i boją się swojej pierwszej wizyty w salonie. Niektórzy entuzjaści dziarania uważają, że ból podczas wykonywania tatuażu handpoke jest znikomy, a inni nie odczują różnicy. Cóż…, nie zmienia to jednak faktu, że tatuaż handpoke goi się nieco szybciej, gdyż jest to dużo mniej inwazyjna metoda wprowadzania tuszu pod skórę.

Mity Na Temat Tatuaży Handpoke

Tatuaże handpoke wymagają naprawdę wprawnej ręki, choć pozornie wcale nie kojarzą się z profesjonalistami. Ten styl może niektórym przywodzić na myśl amatorskie, domorosłe podejście do dziarania. Ba! Niekiedy kojarzy się z tatuażami wykonywanymi w więzieniach! Oczywiście jedt to mit, który dawno powinniśmy schować do lamusa. Jeśli decydujemy się na tego typu tatuaż, warto poświęcić nieco więcej czasu na research, by znaleźć odpowiedniego tatuatora z doświadczeniem.

Mitem na temat tatuaży handpoke jest także opinia, która głosi, iż tego typu dziarki są mniej trwałe. Ręczne tatuowanie wcale nie ustępuje tradycyjnym metodom. Dobrze wykonany tatuaż handpoke pozostanie z jego właścicielem na długie lata! Przedwczesne zanikanie tatuażu handpoke – podobnie jak i każdej innej dziary –  może być związane z umiejscowieniem na ciele oraz poziomem doświadczenia tatuatora. Niestety – niedoświadczony artysta może wbijać igłę zbyt głęboko lub zbyt płytko, co w obu przypadkach jest niewskazane!

Tatuaż handpoke

Jak Dbać o Tatuaż Handpoke?

W zasadzie pielęgnacja tatuażu handpoke nie różni się zbytnio od standardowej procedury gojenia; po skończonej sesji tatuażu, artysta zabezpieczy nową dziarkę przy użyciu folii lub „second skina”. W zależności od rodzaju opatrunku należy trzymać go określoną ilość czasu. Zazwyczaj folię typu „second skin” można zdjąć po 24 godzinach, ale oczywiście, najważniejsza jest obserwacja, więc jeżeli pod opatrunkiem zbiera się duża ilość płynu – warto ściągnąć go wcześniej by  przemyć dziarkę. Po ściągnięciu opatrunku, tatuaż trzeba przemywać od 3 do 4 razy dziennie  oraz smarować dedykowanym kremem do pielęgnacji świeżych dziarek. Procedurę należy powtarzac do pełnego zagojenia wzoru.