Czym tak w zasadzie jest cover-up tatuażu? Cóż, to po prostu zakrycie tatuażu innym wzorem. Najczęściej na tę procedurę decydują się osoby niezadowolone z efektów pracy tatuatora. Jednak…, nie każda dziara wymaga poprawki i nie zawsze uszkodzenie wzoru jest wynikiem braku doświadczenia artysty! W jakich przypadkach klient ma prawo do reklamacji tatuażu, a kiedy jedynym wyjściem z sytuacji jest cover-up niechcianego projektu?
Czasem zdarza się, że tatuator musi dokonać korekty swojej pracy, o czym informuje klienta zazwyczaj podczas wizyty w salonie. To całkowicie normalne! Poprawka dziarki jest wliczona w cenę usługi i nie ma nic wspólnego z zakryciem tatuażu. Na ten drugi, nieco bardziej drastyczny krok decydują się osoby, które wstydzą się swojego nieudanego wzoru, lub nie udało im się dokonać reklamacji tatuażu w salonie. Tak, to prawda – jako klient masz pełne prawo do reklamacji usługi. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok przemyśl, czy cover-up tatuażu nie byłby lepszym rozwiązaniem…
Cover tatuażu polega na pokryciu starego, niechcianego projektu nowym. Niestety nie każdą dziarkę da się w ten sposób odświeżyć. Czasami zakrycie tatuażu jest możliwe dopiero po wcześniejszym zabiegu laserowego usuwania zbyt głęboko wbitego tuszu.
Trudno jednoznacznie określić ile kosztuje cover-up tatuażu. Cena takiej sesji jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim tatuator musi ocenić czy zakrycie tatuażu jest w ogóle możliwe podczas jednej wizyty (a niestety, zazwyczaj kończy się na kilku…). Może najpierw trzeba pozbyć się starej pamiątki ze skóry za pomocą lasera? To niestety niezbyt przyjemna i w dodatku dosyć kosztowna procedura. Stąd też cover tatuażu może być nawet kilkukrotnie droższy niż standardowa sesja w salonie.
Koszty zakrycia tatuażu mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych w przypadku dużych, kolorowych dziarek. Cover-up tatuażu to usługa specjalistyczna - nie każdy artysta podejmuje się takiej pracy, stąd też wysoka cena sesji.
Mamy też jednak dobrą wiadomość – zakrycie tatuażu będzie usługą w pełni darmową, jeśli uszkodzenie wzoru nie jest wynikiem zaniedbań ze strony jego posiadacza. Wówczas taka usługa nie jest traktowana jako cover-up tatuażu, a drobna, wliczona w cenę poprawka. Jednak by do tego doszło klient musi zgłosić się do studia w ściśle określonym terminie!
Kosztowny cover tatuażu to nie jedyne wyjście z sytuacji. Niektórzy klienci starają się dokonać reklamacji tatuażu i…, oczywiście mają ku temu pełne prawo! Lepiej jednak nie decydować się na taki krok, jeśli do uszkodzenia wzoru doszło w wyniku niestosowania się do zaleceń tatuażysty. Wówczas reklamacja tatuażu może zostać potraktowana jako próba wyłudzenia pieniędzy. Doświadczony artysta potrafi ocenić czy klient przestrzegał zasad gojenia i pielęgnacji. Dlatego większość osób rezygnuje z takiej możliwości, woląc oszczędzić sobie nerwów i zapłacić za cover-up tatuażu.
Reklamacja tatuażu jest możliwa tylko wtedy, kiedy uszkodzenia wzoru są wynikiem zaniedbań/braku umiejętności czy doświadczenia ze strony tatuatora.
Przede wszystkim pamiętaj, że do reklamacji tatuażu nie potrzebujesz paragonu i/lub faktury (chyba że ich wydanie zostało Ci zaproponowane podczas wizyty w studiu). Pomocne, zarówno przy zakrywaniu tatuażu jak i reklamacji usługi mogą okazać się zdjęcia, zrobione tuż po zakończeniu sesji. Przed coverem tatuażu warto umówić się na wcześniejsze konsultacje z artystą. Lepiej, by fachowiec miał szansę realnie ocenić czy jest w stanie zakryć tatuaż bez ingerencji lasera. Jeśli jednak wybrany przez Ciebie artysta zdecydował się cover-up tatuażu, warto udokumentować, jak nieudany projekt wyglądał przed sesją. To swoista zabezpieczenie zarówno dla Ciebie jak i tatuażysty!
Aby się w tym wszystkim nie pogubić, warto podsumować sobie wiedzę dotyczącą kosztów zakrywania tatuaży, popraweklub wnoszenia roszczeń wobec studia czy tatuatora:
REKLAMACJA TATUAŻU | COVER TATUAŻU | POPRAWKA TATUAŻU |
daje prawo do zwrotu kosztów za nieudany tatuaż | koszty zakrycia tatuażu są zazwyczaj dosyć wysokie | jest w pełni darmowa (w określonych przypadkach!) |
do uszkodzenia wzoru doszło z winy tatuatora | nie jest istotne po czyjej stronie leży wina za | możliwa tylko wtedy, kiedy klient stosował się do zaleceń tatuażysty |
niekiedy cały proces trwa bardzo długo (i może wiązać się z kosztami sądowymi) | cover tatuażu wymaga kilku spotkań w salonie (w zależności od stopnia trudności) | zazwyczaj korekta nie zajmuje więcej niż kilkadziesiąt minut |
Kluczem do uniknięcia wszelkich nieprzyjemności związanych z reklamacją tatuażu lub zakrywaniem nieudanych wzorów jest odpowiednie przygotowanie! Warto poszukać zaufanego, renomowanego studia tatuażu oraz sprawdzić portfolio artysty przed wizytą. Ponadto należy pamiętać o właściwej pielęgnacji; wówczas cover tatuażu nie będzie konieczny…, a niewielkie, kosmetyczne poprawki nie nadszarpną zbytnio naszego budżetu!