Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jak Dbać o Tatuaż?

Pytanie: „jak poprawnie zadbać o nowy tatuaż” pada z ust naszych klientów co najmniej raz dziennie. Według nas wynika to z tego, że wokół pielęgnacji tatuażu powstało naprawdę sporo mitów, a co za tym idzie – tak na dobrą sprawę trudno stwierdzić co jest prawdą, a co fałszem…  .

Jak Dbać o Tatuaż – Kilka Porad Od Ekspertów!

Z racji, że na co dzień udzielamy Wam wszystkich potrzebnych informacji i wskazówek, podjęliśmy decyzję, żeby stworzyć ten mini-poradnik! „Jak dbać o tatuaż” dla tych, którym zapytanie  o wszystkie istotne kwestie dotyczące gojenia po prostu wypadło z głowy. Spokojnie – ci z Was którzy chcą sobie jedynie nieco odświeżyć informacje również mogą skorzystać na lekturze tego tekstu!

Nie da się ukryć, że właściwa pielęgnacja tatuażu jest kluczowa podczas  procesu gojenia. Każde zaniedbanie może spowodować  naruszenie świeżej pracy, a w efekcie może ono wywrzeć  realny, niestety negatywny wpływ na efekt końcowy. Dlatego też przypominamy o 3 podstawowych zasadach dotyczących tego, jak dbać o tatuaż:

PO PIERWSZE: NIE ZDEJMUJ FOLII TUŻ PO WYJŚCIU ZE STUDIA!

Każdy tatuator, po skończeniu pracy czyści, dezynfekuje i zabezpiecza swoją pracę specjalną folią. Niektórzy nie bez przyczyny nazywają ją “second skin’em”, gdyż ten opatrunek bardzo ściśle przylega do naszej skóry i jest niemal niewyczuwalny. Folia ma to na celu ochronę podrażnionego naskórka przed wszelkiego rodzaju bakteriami i zarazkami. Dzięki second skin’owi  podczas pierwszych 24 do 36 godzin (czyli w czasie, gdy Twój świeży tatuaż jest najbardziej wrażliwy na zakażenie) – nic nie powinno wydarzyć się z nową dziarką. Zwłaszcza,  że świeży tatuaż i ubrania to często nie jest najlepsze połączenie!

PO DRUGIE: POSTĘPUJ ZGODNIE Z ZALECENIAMI TATUATORA.

Moglibyśmy swoją wypowiedź ograniczyć jedynie do własnej perspektywy i na jej podstawie zarekomendować Wam to, czego sami używamy. Dlatego druga pielęgnacyjna porada, (dotycząca tego jak dbać o świeży tatuaż) brzmi:  słuchajcie się swojego tatuatora! Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości – chwyćcie za telefon, zadzwońcie lub napiszcie. Pamiętajcie przy tym, że każdy tatuażysta używa innego sprzętu, innych folii, tuszy czy środków pielęgnacyjnych. Nawet to, jak długo powinno się trzymać folię może się różnić, bo bywa, że niektóre studia zalecają 3-4 godziny, w momencie, gdy inne proponują aż 36 a nawet 48 godzin!

PO TRZECIE: REGULARNIE PRZEMYWAJ I SMARUJ TATUAŻ.

Najlepiej, jeśli będziecie przemywać swój świeży tatuaż za pomocą specjalistycznych kosmetyków, zawierających srebro koloidalne. Zawartość tego składnika znacznie przyspiesza proces gojenia świeżego tatuażu i koi podrażnioną skórę. Jeśli macie problemy i/lub choroby skórne, koniecznie zapytajcie o nie podczas wizyty w naszym salonie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyście używali czystej, letniej wody i szarego mydła, jeśli nie chcecie wydawać dodatkowych pieniędzy na kosmetyki. 

Następnie, po osuszeniu dziarki jednorazowym ręcznikiem, powinniście zastosować wybrany krem do tatuażu. O tym, jaki preparat wybrać przeczytacie nieco niżej (lub dowiecie się podczas wizyty w studiu tatuażu). W środowisku tatuażystów – mimo że podzielonym co do metod gojenia, istnieje – pewna uniwersalna zgoda co do tego, jak często myć tatuaż. Wystarczy, że 2-3 razy dziennie przemyjecie świeżą dziarkę, by odpowiednio o nią zadbać. Pamiętajcie, żeby nie pocierać zbyt mocno podrażnionej skóry! Wystarczy delikatnie osuszyć ją ręcznikiem, a następnie leciutko wklepać cieniutką warstwę kosmetyku, przeznaczonego do gojenia tatuażu.

Są to absolutnie podstawowe zasady co do tego, jak dbać o tatuaż. Oczywiście to wszystkie porady, które przygotowaliśmy. Wiemy, że wielu naszych przyszłych lub byłych gości ma dużo więcej nurtujących pytań dotyczących gojenia tatuaży. Odpowiemy na nie w naszych późniejszych tekstach, a tymczasem skupimy się na jednej z najbardziej nurtujących kwestii czyli…

Jak Dbać o Tatuaż w Lato?

W okresie letnim świeże tatuaże są szczególnie podatne na to, by ulec zniszczeniu. Nie oznacza to jednak, że porady, które za chwilę przeczytacie, mają zastosowanie jedynie podczas upałów! Chcemy przedstawić Wam, jak dbać o tatuaż niezależnie od pory roku. Bardzo chętnie podpowiemy Wam jak możecie zabezpieczyć swoje dziarki, stosując się do 4 prostych kroków. Te porady z pewnością uświadomią Was, jak dbać o tatuaż w lato.

PO PIERWSZE: UNIKAJ SŁOŃCA

Niestety,  jeżeli planujecie  wakacje w Grecji lub Hiszpanii – lepiej wybierzcie inny termin na nowy tatuaż. O ile zagojona praca nie wyblaknie od jednorazowego wystawienia na słońce, o tyle przy świeżym tatuażu może dojść do uszkodzenia pod postacią oparzenia skóry. Dotyczy to również wizyt w solarium! Promieniowanie UVA i UVB są szkodliwe dla naszej skóry, a w szczególności tej, podrażnionej po zetknięciu z tatuatorską igłą! Dlatego też warto całkowicie unikać słońca, zrezygnować z wizyt w solarium, a na wygojone tatuaże lub stosować krem ochronny do tatuażu z filtrem 50+.

Podczas wizyty w salonie dowiesz się jak dbać o tatuaż

PO DRUGIE: UNIKAJ ALKOHOLU I UŻYWEK

Lato jest szczególnie imprezowym okresem; trudno się dziwić wakacje to czas podczas którego pozwalamy sobie na nieco więcej luzu. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na nowy tatuaż, licz się z tym, że zarówno przed jak i po sesji musisz zrezygnować z alkoholu oraz używek. Na jak długo? Najlepiej zachować ok. 72 godziny wstrzemięźliwości od napojów wysokoprocentowych, dużych ilości kawy, energetyków oraz środków odurzających. 3 dni takiego detoksu przed i po sesji dobrze Wam zrobią i pozwolą się zregenerować Waszemu ciału. Oczywiście radzimy zachować również zdrowy rozsądek w przypadku powrotu do picia! Tatuaż i alkohol to kwestia warta szerszego omówienia, dlatego z pewnością napiszemy o tym jeszcze oddzielny artykuł!

PO TRZECIE: UNIKAJ FORSOWNYCH TRENINGÓW

To jedna z tych nieoczywistych rzeczy w kwestii tego, jak dbać o tatuaż. Musicie mieć na uwadze, że intensywny wysiłek fizyczny nie jest wskazany w początkowym okresie gojenia. Zwłaszcza jeśli planujecie ćwiczyć partię mięśniową, na której znajduje się świeży tatuaż! Zanim wrócicie do treningów na siłowni lub świeżym powietrzu upewnijcie się, że Wasz tatuaż jest wstępnie wygojony – zazwyczaj zaleca się od 7 do 14 dni przerwy, w zależności od wielkości i umiejscowienia tatuażu.

PO CZWARTE: UNIKAJ BASENÓW, SAUNY I DŁUGICH KĄPIELI

Te wszystkie aspekty mogą znacząco wpłynąć na wysiłek tatuatora, włożony w stworzenie wymarzonego wzoru tatuażu. Aby postępować zgodnie z tym jak dbać o tatuaż, powinno się unikać wszelkich sytuacji, które mogą naruszyć skórę. Jest to szczególnie ważne podczas pierwszego tygodnia, gdy rana jest świeża i podatna na ewentualne zabrudzenia i zakażenia! Kąpiele w morzu, chlorowanej wodzie lub długa ekspozycja na wysoką temperaturę spowalniają proces gojenia i działają destrukcyjnie na świeży tatuaż! Ponadto – ryzyko zakażenia nowej dziarki w takich sytuacjach jest prawie stuprocentowo pewne!

Świeży Tatuaż a Ubrania.

Sytuacje są różne i nie zawsze wiadomo, jak dbać o tatuaż. Jednym z częstych problemów są ubrania. Strach przed tym, że będą one zbyt mocno ocierały lub narażały świeży tatuaż na zakażenie, często jest naturalny przy pierwszych dziarach. Dlatego też radzimy by wybierać zwiewne i niezbyt opięte ubrania. Raczej odradzamy ponowne nakładanie folii ochronnej na tatuaż pokryty strupami, gdyż ich zerwanie może grozić poważnym uszkodzeniem wzoru! W aptece dostępne są ochronne podkłady chłonące, którymi można zabezpieczyć sączące się rany. Świetnie sprawdzają się w przypadku, gdy boicie się o zabrudzenie swoich ulubionych ubrań! 

Zabezpieczenie ochronnym podkładem może być również przydatne w trakcie snu. Pamiętajcie jednak, aby nie przesadzać z trzymaniem świeżego tatuażu pod opatrunkiem, ponieważ skóra w trakcie regeneracji musi oddychać! Ostatnia kwestia tyczy się zarówno ubrań jak i pościeli; sprawdźcie czy płyny lub proszki w jakich pierzecie są hypoalergiczne. Chociaż w trakcie normalnego użytkowania mogą nie wywoływać u Was podrażnień, to podczas kontaktu ze świeżym tatuażem lepiej zachować ostrożność!

Jak Dbać o Tatuaż, By Nie Stracił Koloru?

Utrata koloru tatuażu z biegiem czasu jest czymś całkowicie naturalnym. Oczywiście to, jak będziecie dbać o tatuaż, ma wpływ na intensywność barw. Warto zaznaczyć, że już na etapie gojenia trzeba nauczyć się dobrych nawyków dotyczących tego jak pielęgnować tatuaż. Jeżeli zastosujecie się do wszystkich zasad wymienionych powyżej, to jesteście na dobrej drodze, by Wasze tatuaże zachwycały i robiły wrażenie na innych przez długie lata!

Kolejnym etapem jest codzienna i regularna pielęgnacja. Mowa tu oczywiście tak o kosmetykach, jak i zachowaniu, ponieważ kwestia tego, jak dbać o tatuaż – nie polega jedynie na dobraniu odpowiedniego kremu! Należy dbać o tatuaż w sposób zbliżony do właściwej pielęgnacji skóry  Czyli – również po wygojeniu dziarki – warto unikać słońca (lub używać kremów z filtrem 50+), nawilżać oraz odżywiać całe ciało. Ale nie martw się! Istnieje cała masa firm, które wiedzą, jak dbać o tatuaż w sposób kompleksowy i stworzyły ku temu dedykowane serie produktów! 

Popularne Kosmetyki, Które Pomogą Ci Dbać o Tatuaż

Na szczęście cały świat tatuatorski prężnie się rozwija, dzisiejsi tatuażyści mogą zaoferować znacznie  więcej niż “Alantan” czy “Bepanthen”.  Pewnie teraz zadajecie sobie pytanie: “który krem do tatuażu  sprawdza się najlepiej?” Cóż, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Każdy z nas ma inne potrzeby dotyczące tego, jak dbać o tatuaż. Jedni nie mają żadnych problemów ze skórą, u innych jest ona wiecznie przesuszona, a jeszcze inni cierpią na poważne schorzenia, które wymagają od nich stosowania specjalistycznych produktów. 

Wielu naszych klientów stosuje i pyta o takie marki jak: “Ninja Ink”, “Enjoy Ink”, “Neba”, czy chociażby “Love Ink”. To oczywiście wierzchołek góry lodowej pod względem ilość kosmetyków do pielęgnacji tatuażu. Możecie kierować się: zapachem, składem, konsystencją lub ceną produktu. Osobiście zalecamy naszym klientom…, szczerą rozmowę z tatuatorem jeszcze w trakcie sesji! Wiemy, że w Taki wywiad pozwoli mu dopasować krem stricte do Waszych potrzeb! 

Każdy z nas jest inny i warto o tym pamiętać. Cóż, mamy nadzieję, że po tej jakże obszernej lekturze – nie będziecie  mieć problemów z właściwym dbaniem o tatuaż!

Tatuatora wykonuje dziarę i instruuje klientkę jak dbać o tatuaż

Jedna odpowiedź