Gojenie Piercingu | Jak Dbać o Świeże Przekłucie?

Wbrew pozorom gojenie piercingu jest o wiele bardziej wymagające niż gojenie świeżego tatuażu. Przede wszystkim piercing goi się dłużej od dziarek – ponieważ kolczyk narusza głębsze warstwy skóry i tkanek, często przechodząc przez pewne części ciała „na wylot”. Entuzjaści modyfikacji i alternatywnego wyglądu często nie zdają sobie sprawy, że konsekwencje wynikające z zaniedbania „zwykłego kolczyka w uchu”, mogą być równie groźnie co konsekwencje zaniedbania tatuażu. Jak sprawić, by gojenie piercingu przebiegło prawidłowo?

Jak Dbać o Świeży Piercing?

W gojeniu piercingu nie chodzi o to, aby jak najszybciej zakończyć ten proces. Szybkie wygojenie kolczyka wcale nie równia się bezpieczeństwu. Odpowiedzialny entuzjasta modyfikacji ciała powinien mieć świadomość, że gojenie piercingu wymaga cierpliwości no i przede wszystkim – sporej dozy odpowiedzialności. Dlatego część piercerów nie podejmuje się wykonywania konkretnych rodzajów przekłuć u osób poniżej osiemnastego czy nawet szesnastego roku życia. Takie osoby zwykle nie są w pełni świadome tego jak dbać o świeży piercing.

Początkowe fazy gojenia świeżej rany po przekłuciu igłą mogą objawiać się: opuchlizną, lekkim krwawieniem, zaczerwienieniem, zasinieniem czy nadwrażliwością. To normalne. Długość trwania tego stanu jest uzależniona od typu przekłucia oraz indywidualnych predyspozycje organizmu. W tym okresie należy zwracać szczególną uwagę na pielęgnację. Warto uważnie słuchać zaleceń specjalisty podczas wizyty w salonie tatuażu i sumiennie się do nich stosować. Nasza utalentowana Kasia zaleca wszystkim nemezinkowym klientom:

 

Warto także pamiętać o zachowaniu czystości wokół miejsca przekłucia i wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych wyłącznie czystymi dłońmi. Najlepiej używać w tym celu jałowych gazików; zwykłe waciki kosmetyczne zostawiają włókna, które mogą doprowadzić do szybszego osadzania się brudu i bakterii.  Jałowym gazikiem należy delikatnie przecierać ranę, aby pozbyć się wydzieliny oraz zakrzepów, które mogą pojawić się wokół świeżego przekłucia. Całą procedurę należy powtarzać przynajmniej raz dziennie.

Czego Unikać w Czasie Gojenia Piercingu?

Jak goić piercing prawidłowo? Cóż, trzeba też być świadomym czego unikać jak ognia w pierwszej fazie procesu gojenia! Zdrowa dieta to podstawa;  w przypadku piercingu w obrębie jamy ustnej należy też zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów przynajmniej na 2 tygodnie. Przekłucia języka wymagają przejścia na dietę półpłynną w pierwszym tygodniu gojenia. Warto wówczas zrezygnować z intensywnie doprawionych, ostrych lub kwaśnych dań.

Wielbiciele długich i gorących kąpieli, basenów, oraz beztroskiej zabawy nad wodą (morze lub jezioro) nie będą zadowoleni z tej informacji…, do momentu pełnego wygojenia przekłucia powinni z nich zrezygnować, aby nie dopuścić do infekcji. No dobrze, ale jak długo goi się piercing w praktyce? Cóż – ta odpowiedź jest niejednoznaczna, gdyż czas różni się w zależności od rodzaju przekłucia. Jednak entuzjaści kolczyków mogą być pewni co do jednego – piercing w obrębie tkanek chrzęstnych goi się najdłużej!

Wróćmy jednak do tematu pielęgnacji piercingu – nasza specjalistka radzi, by podczas gojenia świeżego przekłucia unikać również:

Odpowiedzialny klient pamięta też o stawieniu się na wizycie kontrolnej po kilku lub kilkunastu tygodniach w celu ewentualnego skrócenia kolczyka. To naprawdę istotna kwesta, ponieważ kolczyk zakładany na świeże przekłucie zawsze jest nieco dłuższy ze względu na obrzęk, jaki utrzymuje się w początkowym okresie gojenia. Po zejściu opuchlizny zbyt długi kolczyk zwiększa ryzyko zahaczenia, naderwania i w efekcie uszkodzenia przekłucia.

Gojenie piercingu i pielęgnacja kolczyków

Bezpieczne Gojenie Piercingu - Podsumowanie

Gojenie piercingu to proces wieloetapowy, często dużo bardziej złożony i wymagający niż gojenie tatuażu. Podsumowując; jeśli kolczyk ma wygoić się bezproblemowo nie powinno się nim ruszać bez potrzeby, bo nadmierna zabawa biżuterią może skutkować podrażnieniem lub uszkodzeniem kanału przekłucia. Zabronione są także płyny pielęgnacyjne na bazie alkoholu. Nadmiernie przesuszają skórę, co może prowadzić do podrażnień. Spożywanie alkoholu i stosowanie innych używek również wydłużają procesy gojenia piercingu. Długie kąpiele, sauna, basen i zbiorniki wodne przez co najmniej półtora miesiąca od wykonania przekłucia są zabronione. Z kolei w przypadku kolczyków na twarzy entuzjaści modyfikacji ciała powinni unikać jak ognia ciężkiego makijażu; pudrowania czy nakładania gęstych, kryjących fluidów. Ponadto, warto kupić podróżniczą poduszkę, by moc spać na boku z kolczykiem wykonanym w obrębie ucha.

Pamiętaj, że każde przekłucie, rządzi się swoimi prawami. Zebrane wskazówki powinny uchronić Cię przed większością powikłań, jednak nadal musisz uważnie obserwować reakcje swojego organizmu. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów – skontaktuj się z piercerem!