Piercing Uszu | Słowniczek Przekłuć
Marzy ci się przekłucie w obrębie ucha, ale nie wiesz jak nazywa się dany typ kolczyka? Oczywiście, decydując się na wizytę u specjalisty, nie musisz brylować wiedzą, wymieniając alfabetycznie wszystkie nazwy przekłuć tuż po wejściu do salonu! Warto jednak wiedzieć co nie co na temat piercingu uszu. Będzie ci wówczas łatwiej dogadać się ze swoim piercerem. Dlatego dla wszystkich entuzjastów kolczykowania ciała przygotowaliśmy mały słowniczek piercingowych pojęć!
Najmodniejsze Przekłucia Uszu - Jak Się Nazywają?
Trendy mają to do siebie, że przychodzą i odchodzą. Nie inaczej jest z piercingiem uszu (i nie tylko!). Dlatego decydując sie na nowy kolczyk nie warto kierować się tylko i wyłącznie tym co ładne, nowoczesne i trendy. Świadomy entuzjasta sztuki przekłuwania ciała wie, iż nie każdy kolczyk jest możliwy do wykonania. Przyczyn może być wiele, jednak najczęstszym powodem jest anatomia. Doświadczony piercer przedstawi klientowi wszystkie przeciwwskazania do wykonania konkretnego typu piercingu uszu jeszcze zanim przystąpi do działania. Czasem jednak język jakim posługuje się specjalista bywa…, trudny do rozszyfrowania. Dlatego nemezinkowa ekipa uchyla ci rąbka tajemnicy na temat piercingu uszu – to dla ciebie stworzyliśmy słowniczek nazw najpopularniejszych przekłuć w obrębie ucha!
Piercing Uszu Czyli Atlas Najpopularniejszych Przekłuć
Skomplikowane nazwy piercingu ucha mogą niewiele mówić ci o umiejscowieniu kolczyka. Dlatego warto rzucić okiem na grafikę, która obrazuje ich rozmieszczenie. Nikt przecież nie każe ci znać się na anatomii ludzkiego ucha…, to domena piercerów! Przekłucie ma zostać wykonane profesjonalne, a ty musisz odpowiednie dbać o swój piercing ucha aż do pełnego wygojenia. A zatem.., jakie rodzaje przekłuć wyróżniamy?
- LOBE - jedno z najpopularniejszych przekłuć. Zazwyczaj jest wykonywane w centralnej części płatka ucha, aczkolwiek niektórzy decydują się na stworzenie małej kompozycji, o ile ich płatki są na tyle duże by pomieścić kilka kolczyków.
- ORBITAL - nie ma określinego miejsca na uch; to po prostu kółko, które łączy dwie dziurki.
- INDUSTRIAL - przekłucie, które łączy dwa helixy sztangą; niekiedy jego wykonanie jest niemożliwe, ze względu na anatomię
- FLAT - przekłucie umiejscowione między czółenkiem ucha a trójkątnym dołem.
- HELIX - wykonuje się na zewnętrznym obrąbku ucha; można go zrobić zarówno na zawinięciu chrząstki ucha, jak i w jej okolicy
- DAITH - przekłucie odnogi obrąbka ucha
- ROOK - przekłucie dolnej odnogi grobelki ucha
- CONCH - przekłucie wnętrza małżowiny usznej.
- RAGNAR - przekłucie od zewnętrznej części obrąbka ucha, w którym kolczyk "wychodzI" na zewnątrz grobelką.
- SNUG - przekłucie grobelki ucha.
- TRAGUS - przekłucie skrawka ucha, tuż przy kanale słuchowym.
- ANTI TRAGUS - przekłucie chrząstki ucha, która znajduje się tuż nad samym płatkiem ucha.
- VERTICAL TRAGUS - pionowe przekłucie skrawka ucha
- UFO - skomplikowane przekłucie, które łączy jeden lub dwa forward helixy i rooka.
Ile Goi Się Przekłucie Ucha?
No dobrze, poznałeś już nazwy poszczególnych typów piercingu ucha. Teraz z pewnością jesteś ciekawy jak długo może goić się kolczyk w tym miejscu. Odpowiedź nie jest jednak tak prosta i oczywista, gdyż podobnie jak w przypadku tatuaży, to kwestia wysoce indywidualna. Poza tym czas gojenie piercingu uszu różni się w zależności od miejsca, na jakie się zdecydujesz. Zapewne nietrudno domyśleć się, że najdłużej goją się kolczyki w chrząstce; tutaj zdecydowanie najbardziej problematyczny będzie industrial, który może wymagać twojej uwagi nawet przez rok! Lobe, czyli podstawowy piercing uszu do pełnego wygojenia będzie potrzebować ok. 6-ciu do 8-miu tygodni.
Inne przekłucia w obrębie ucha (głownie chrząstki) zazwyczaj goją się od 4-rech do 6-chiu miesięcy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nawet jeśli specjalista uzna, iż wymiana kolczyka nie stanowi zagrożenia dla posiadacza, to piercing uszu nadal może łatwo i szybko się zrosnąć!
Jeśli wyjmiesz kolczyk (nawet na kilkanaście godzin!) i zapomnisz go później włożyć do świeżo wygojonej dziurki…, możesz niemiło się zaskoczyć. Przypominamy także o tym aby NIGDY nie kupować biżuterii do piercingu z niesprawdzonych źródeł; wówczas znacznie wzrasta ryzyko wystąpienie infekcji czy powikłań, o czym pisaliśmy już na naszym blogu w poście na temat najbezpieczniejszych sklepów, oferujących różnego rodzaju kolczyki.
Pamiętaj, że każde przekłucie, rządzi się swoimi prawami. Zebrane wskazówki powinny uchronić Cię przed większością powikłań i nieprzyjemnych sytuacji, związanych z piercingiem. Jednak nadal musisz uważnie obserwować reakcje swojego organizmu. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów – niezwłocznie skontaktuj się z piercerem!